Organization

Organization

General co-chairs

Huiyang Zhou (North Carolina State University)

Jose Moreira (IBM Research)

Program co-chairs:

Frank Mueller (North Carolina State University)

Yoav Etsion (Technion)

Finance chair

Jiajia Li (PNNL)

Workshops and tutorials co-chairs

Antonino Tumeo (PNNL)

Miquel Moreto (BSC)

Publications chair

Bin Ren (William & Mary)

Publicity chair

Xu Liu (North Carolina State University)

Registration chair

Yipeng Huang (Rutgers University)

Program Committee

Ali R. Butt (Virginia Tech)
Allen Malony (University of Oregon)
Amro Awad (NCSU/UCF)
Antonia Zhai (University of Minnesota)
Bin Ren (William & Mary)
Bo Wu (William & Mary)
Bruce R. Childers (Computer Science Department, University of Pittsburgh)
Christopher Zimmer (Oak Ridge National Laboratory)
Dhabaleswar Panda (Ohio State University)
Dimitrios Nikolopoulos (Virginia Tech)
Dong Li (University of California, Merced)
Eduard Ayguade (Universitat Politecnica de Catalunya & Barcelona Supercomputing Center, Barcelona, Spain)
Frank Mueller (North Carolina State University)
H. Peter Hofstee (IBM Systems)
Hui Guan (University of Massachusetts Amherst)
Huiyang Zhou (North Carolina State University)
Jiajia Li (PNNL)
Jidong Zhai (Tsinghua University)
Jieming Yin (Lehigh University)
Kento Sato (RIKEN)
Lluís Vilanova (Imperial College London)
Martin Schulz (Technische Universität München)
michael lang (los alamos national laboratory)
Milind Chabbi (Uber Technologies)
Min Si (Argonne National Laboratory)
Minsoo Rhu (KAIST)
Miquel Pericas (Chalmers University of Technology)
Neha Gholkar (Intel Corporation)
Nikhil Jain (NVIDIA)
Omer Khan (University of Connecticut)
Onur Mutlu (ETH Zurich)
Osman Unsal (BSC)
P. Sadayappan (University of Utah)
Pavan Balaji (Facebook)
Shirley Moore (Oak Ridge National Laboratory)
Shuaiwen Leon Song (University of Sydney)
Sriram Krishnamoorthy (Pacific Northwest National Laboratory)
Tobias Grosser (University of Edinburgh)
Tony Nowatzki (UCLA)
Toshi Sato (Fukuoka University)
Trevor Mudge (The University of Michigan, Ann Arbor)
Wenguang Chen (Tsinghua University)
Xiaodong Zhang (Ohio State University)
Xiaoming Li (University of Delaware)
Xipeng Shen (North Carolina State University & Facebook)
Xuechen Zhang (Washington State University Vancouver)
Yoav Etsion (Technion)
Yun Liang (Peking University)
Zizhong Chen (University of California, Riverside)

External review committee

Lawrence Rauchwerger (Texas A&M University)
Ron Brightwell (Sandia National Laboratories)
John Mellor-Crummey (Rice U)
Michelle Mills Strout (University of Arizona/HPE)
Sergei Gorlatch (University of Muenster)
Scott Pakin (Los Alamos National Laboratory)
Rosa M Badia (UPC)
Michela Michela Becchi (North Carolina State University)

Steering Committee

Link to ICS steering committee